Ik moet even met de billen bloot. Het is namelijk alweer veel te lang geleden dat ik een blog heb geschreven. Bloggen is wel hetgeen waar ik ooit Hart voor Wijn mee ben begonnen, maar het afgelopen jaar heb ik me een beetje laten afleiden. Er is ook nogal wat gebeurd in 2021, maar er staan nog veel mooiere dingen te gebeuren in 2022. Ik kreeg pas ook een berichtje dat het inspirerend was om mijn oude persoonlijke blogs terug te lezen dus ik dacht: ok let’s go. Tijd voor een nieuwe persoonlijke update.
Alweer werkloos geworden?
Ja laat ik maar met het slechte nieuws beginnen. Helaas ben ik 31 december gestopt als manager (ik noemde het zelf liever wijnbaas) bij Wijnwinkel Le Nord. Na een fantastische tijd van ruim 1,5 jaar zit het erop. Vooropgesteld ben ik geen persoon die graag ‘op het huis past’ en ben ik erachter gekomen dat het heel goed voor mij werkt om een project of klus van A tot Z te managen. Iets moet een kop én een staart hebben. Zodra de wind ergens gaat liggen zit mijn taak erop. Monique van Serendipity had een leuke omschrijving voor mij als persoon: een bruisbal. Ik kom ergens binnen met héél veel energie, zorg dat de boel in beweging kom, verbeter en vernieuw een team, afdeling of organisatie en zodra de bruisbal op is stap ik in een nieuw bad. Was ik dan al uitgebruist bij de wijnwinkel? Eerlijk gezegd nee. Ik had het nog ontzettend naar mijn zin en er waren nog genoeg uitdagingen, maar helaas lopen dingen soms anders. Ik ben onwijs dankbaar dat ik de kans heb gekregen om met mijn financiële achtergrond bij de wijnwinkel met m’n poten in de klei de wijnbranche te leren kennen. En hoe cliché ook: waar een deur dicht gaat, gaat er weer een andere open.
Maar er gebeurde meer in 2021
Naast dat we ons droomhuis kochten en verbouwden, zaten we natuurlijk weer midden in verschillende lockdowns. Dit had helaas tot gevolg dat ik het eerste half jaar geen proeverijen of cursussen kon organiseren, fysiek tenminste. Online proeverijen werden steeds populairder en daar heb ik gelukkig veel tijd aan mogen besteden. Mijn collega Britta tipte me tijdens een borrel dat het wel eens leuk zou zijn om te kijken of ik niet een online wijncursus kon maken. Dat stond me in eerste instantie een beetje tegen. Ik zag het niet direct voor me hoe dat een succes kon zijn en wist ook totaal niet of er wel animo was. Toen na wat vragen op Instagram het enthousiasme enorm was, dacht ik dan moet ik het toch maar eens proberen. Nu kan je dan een ‘online’ wijncursus maken door een beetje basic wat filmpjes op te nemen en dat op Instagram of YouTube te plaatsen. Wie mij echter al langer kent weet dat ik niet het type ben van ‘lange halen snel thuis’. Als ik het doe, moet het goed zijn. En zo geschiedde.
Online wijn academy
Ik ben me gaan verdiepen in de mogelijkheden van online e-learnings en kwam uit tot een heel goed softwarepakket. Nu kun je daar natuurlijk iemand voor inhuren om het technisch helemaal kloppend te maken, maar ik besloot er in mijn vrije avonden zelf aan te gaan sleutelen. Net als dat ik de site van Hart voor Wijn helemaal zelf heb ontworpen en gemaakt, heb ik ook de online leeromgeving zelf gefixt. Toen begon natuurlijk het grote werk. Een cursus opzetten, het kader uitwerken van de modules en de lessen. Er is heel erg veel tijd gaan zitten in het schrijven van al het cursusmateriaal en ik ben mijn liefste Marco dan ook mega dankbaar voor al het tegenlezen en editen. Nog even heb ik getwijfeld of ik de bijhorende video’s niet zelf kon opnemen, maar nee, we zouden het goed doen. Daarom heb ik videograaf Kees ingehuurd en een volle dag opnames gehad bij ons thuis. Het resultaat mag er zijn en het enthousiasme gelukkig ook. Er zijn inmiddels circa 100 cursisten bezig met de basis online wijncursus… en er komt al een volgende aan. As we speak ben ik druk bezig met het schrijven van de lessen voor de wijn spijs module en deze zal 14 februari live gaan!
Maar ik ga natuurlijk nog meer doen
Op het moment van schrijven zitten we nog vol in lockdown en is er nog niets mogelijk qua wijnproeverijen of cursussen op locatie. Hopelijk komt er snel wat licht aan de horizon, maar tot die tijd kan ik gelukkig goed online uit de voeten. Naast dat ik bij Wijnwinkel Le Nord de proeverijen en cursussen zal blijven verzorgen, ben ik ook in gesprek met andere toffe locaties om aan de slag te gaan. Mijn droom is om ook buiten Rotterdam cursussen te gaan (laten) verzorgen door toffe collega’s die ik dan wil gaan inwerken en inhuren. Als ik iets geleerd heb de afgelopen 2,5 jaar is het dat ‘mijn’ aanpak van cursus geven voor veel mensen de reden is dat ze een wijncursus gingen volgen. Het imago dat wijn stoffig en ingewikkeld is leeft nog steeds, en veel mensen durven om die reden niet te starten met een wijncursus. Bij Hart voor Wijn is dat anders en is het uitgangspunt dat wijn gemaakt wordt om te genieten. Natuurlijk leer je alle theorie en gaan we genoeg de diepte in als je tot SDEN2 of SDEN3 verder stroomt, maar wél op een luchtige manier. En met veel wijn proeven natuurlijk. Lees jij dit en denk je: ik zou ook wel wijncursus willen geven? Neem dan eens contact met mij op en wie weet kunnen we toffe plannen bedenken.
3x is scheepsrecht
Ik heb 1 belangrijk inzicht opgedaan afgelopen jaar. Toen ik hoorde dat ik mijn baan verloor belde ik mijn coach van mijn tijd bij Rabobank op. Ik vroeg hem: “Wat zegt het universum mij als ik voor de 3e keer mijn baan verlies”? Dit laat ik me niet nog een keer gebeuren. Voor mij persoonlijk is het altijd een afweging tussen autonomie of zekerheid. Autonomie omdat ik het heel belangrijk vind mijn eigen keuzes te kunnen maken en naar mijn hart te luisteren. Zekerheid omdat ik door alles wat ik vroeger heb meegemaakt heb geleerd altijd op eigen benen te staan, ook financieel. Toch heb ik de knoop doorgehakt om voor autonomie te kiezen. Daarom heb ik besloten dat, naast de cursussen en proeverijen vanuit Hart voor Wijn, ik in 2022 wil gaan ontdekken of ik als interimmer of freelancer verder kan binnen de wijnbranche. Met mijn energie als bruisbal wil ik andere ondernemers gaan verder helpen bij het uitbouwen van hun merk of bedrijf. En ik denk dat gaat lukken. Op dit moment is er nog niet iets 100% concreets wat ik kan delen, maar ik heb gelukkig heel erg veel leuke netwerkgesprekken gehad én nog op de planning staan. 2022 zou zomaar eens een fantastisch jaar kunnen worden.
Denk jij dat wij wel leuk zouden kunnen samenwerken? Neem dan zeker even contact met mij op! Enne.. Vanaf nu komen er weer regelmatig blogs. Goeie stok achter de deur om de lesstof voor het laatste examen van de vinologenopleiding door te nemen..
Denk jij dat wij wel leuk zouden kunnen samenwerken? Neem dan zeker even contact met mij op! Enne.. Vanaf nu komen er weer regelmatig blogs. Goeie stok achter de deur om de lesstof voor het laatste examen van de vinologenopleiding door te nemen..
Kirsten van Harten
Ik deel graag mijn enthousiasme en kennis over wijn zodat anderen er wat van kunnen leren. Wie wat van wijn wil weten moet vooral veel proeven. Drinken mag ook. Zolang je er maar van geniet!


